Friday, February 25, 2011

Biheiviorism

3. nädala ülesanne on mõneti väljakutset esitav, kuna oma igapäevases koolitajatöös püüan ma teadlikult biheivioristlikku lähenemist vältida.
Valisin oma õpidisainiks ühe lihtsa teema sõduri baaskursusest.

Sihtgrupp: Relvaõpet läbiv kaitseliitlane
Teema: Relvaõpe
Aine: Ohutustehnika
Tund: Millal hüüda „Tuli, seis!“
Õpieesmärk: Tunni lõppedes mäletab õppur, millal hüüda „Tuli, seis!“.
Tulemus on rahuldav, kui õppur valib õigesti kuus olukorda, millal hüüda „Tuli, seis!.

Sissejuhatus: Selgitatakse õppetunni eesmärki ja struktuuri, läbiviimise põhimõtteid. Lihtsate küsimustega äratatakse õppurite eelteadmised ja motivatsioon antud teemat õppida.

Ainekäsitlus: Õppur loeb iseseisvalt läbi teooriaosa „Tuli, seis!“ hüüdmise kohta. Soovikorral võib ta ka ainekäsitluse osa vahele jätta ja koheselt harjutama asuda.

Harjutamine: Õppur lahendab järjest ülesandeid. Ühes ülesandes on kuus erinevat küsimust/situatsiooni, mille puhul õppur peab valima, kas hüüda „Tuli, seis!“ või mitte. Kui õppur vastab õigesti, saab ta kiituse osaliseks, kui valesti, siis suunatakse ta teooriaosa vastava punkti juurde tagasi.
Ekraani servas on harjutamise ajal pidevalt näha eelmiste ülesannete ja ka hetkel lahendatava ülesande skoor nt 4/6, 2/6, 5/6. See võiks tekitatada õppuris võistlushasarti ja tahtmist iseenda varasemat tulemust ületada.
Õppur peab sooritama väemalt 3 ülesannet maksimumtulemusele enne, kui ta saab asuda kontrolli juurde.

Kontroll: Õppur valib etteantud nimekirjast olukorrad, millal tema arvates tuleb hüüda „Tuli, seis!“ ja märgistab need. Kontrolli sooritamisel positiivselt, kuvatakse ette õppurit kiitev sõnum ja ta võib asuda järgmise tunni juurde. Kontrolli sooritamisel mitterahuldava tulemusega, suunatakse õppur tagasi harjutamise juurde.

Thursday, February 24, 2011

iPad

Kuna olen 2. nädala ülesandega pisut ajaliselt maha jäänud, siis jõudsin enne oma postituse tegemist üle vaadata ka kaaskursuslaste blogid. Lootsin küll erinevaid arvamusi ja emotsioone, aga kokkuvõttes ei hakanud ma kellegi tehtut isegi kommenteerima, kuna arvamused on laias laastus täpselt ühesugused ja ühtivad ka minu enda mõtetega.

Enda puhul panin imeks, et tavaliselt ma teadlikult hoian ennast tagasi, et kui mingi asi on väga üleskiidetud, siis ma isegi ei hakka seda lähemalt uurima enne, kui enamikel esimene hullus juba möödunud on. Nii olen siiani ka iPadil laskunud endast mööda minna ja nüüd langesin video vaatamisel kohe reklaami ohvriks:).

iPad jättis tõepoolest mulje nagu ka nt Arkadi blogist lugeda võis, et tegu on justkui tavalise sülearvutiga st lubavused on samad ja ta tundub õppimiseks ja töötamiseks sisuliselt samaväärne olevet. Aga loomulikult ei jäänud mul tähelepanemata see, et iPad on tunduvalt väiksem ja kergem kaasas vedada ning teda saab pea igas olukorras kasutada nt sülearvutit mina igal pool välja ei tiri, sest just see süles hoidmine või käsivarrele toetamine ei meeldi mulle. iPad tundub selles suhtes tunduvalt mugavam. Kuna teda on lihtne kaasas kanda ja kasutada, siis võiks eeldada, et seda saab õpiotstarbel kasutada väga laialt. Kohe kui nt pargipingil istudes või bussi oodates midagi põnevat, õppimisväärset ja jagamisväärset märkad, saad selle kas endale iPadi abil üles tähendada või iPadi kasutada seda oma õpingukaaslastega jagamiseks või jagada oma avastust või mõtet koheselt kogu maailmaga.

Aga jah, samas nõustun ma igati ka Viivega, et iPad pole mitte võluvahend, mis vaata et sinu eest ise ka õpib, vaid see on üks lisavõimalus, mida õppimiseks ära kasutada.

Kokkuvõtvalt ütlen, et antud video ja kaaslaste ning iseeenda mõtted tekitasid minus suurt huvi iPadi lähemalt uurida, käes hoida, kasuatmist proovida:)

Saturday, February 12, 2011

Haridustehnoloogi ametikirjeldus ja tööülesanded

Kaitseliidu Kooli hetkel olematu haridustehnoloogi tööülesanded võiks minupoolse analüüsi tulemusena olla allolevad. Kusjuures olen sinna täiesti teadlikult sisse pannud ka ülesandeid, mida loetud artiklites Varje Tipp haridustehnoloogi ülesannetena välistab. Nimelt pole Kaitseliidu Koolis ametis ei it-spetsialisti ega kodulehe haldurit, siis on igati mõistetav, et neid ülesandeid võiks antud asjaoludel täita haridustehnoloog ja mitte nt majahoidja, koolitusspetsialist või kooliveebel.

•Õpihaldussüsteemis Ilias Kaitseliidu Kooli sektsiooni haldamine ja administreerimine
 Uue kursuse põhja loomine
 Vastavalt vajadusele kursuste administeerimine

•Koolitamine
 Mõningate veebipõhiste ja veebitoega kursuste läbiviimine kursuslastele
 Koolituste läbiviimine kursuseülematele ja instruktoritele (e-õppe olemus ja võimalused, õpighaldussüsteemid, õpikeskonnad, uuendused, võimalused, google’i rakendused jne jne, sõltuvat hetkevajadusest)

•Nõustamine
 Kursuseülemate nõustamine e-kursuste käivitamisel ja läbiviimisel
 Kooli töötajaskonna nõustamine IT-küsimustes oma pädevuse piires
 Kaitseliidu Malevate e-õppe alane nõustamine

•Koostöö
 Koostöö eesmärgiga rakendada parimat praktikat ja viia läbi ühisprojekte teiste sõjaväeliste õppeasutuste ja muude üksustega
 Koostöö tsiviilharidusasutustega

•E-õppe alane teavitus- ja populariseerimistöö
 E-õppe alase ino kogumine, analüüsimine, jagamine
 E-õppe populariseeirmine läbi erinevate infokanalite ja ettekannete

•Arendustegevus
 Uue õpitarkvara/meetodite jne leidmine, katsetamine, analüüsimine ja vastava info levitamine
 E-õppe kvaliteedikontroll
 E-õppe arengukava väljatöötamine ja elluviimine
 Ettepanekute tegemine uue riist- ja tarkvara muretsemiseks

•Kooli kodulehe haldamine ja arendamine